zaluzja5Po części jest to kwestia estetyki. Tradycyjnie uznano, że żaluzje (tj z listewki ułożone poziomo) są związane raczej z wnętrzem biura lub budynków przemysłowych, a pionowe – bardziej do przyjęcia w domach. Jednak dzisiaj ten podział nie ma znaczenia z powodu bogatej gamy materiałów i kolorów.

Z punktu widzenia działania, żaluzje pionowe łatwiejsze są w obsłudze, mniej odkształcane przez wiatr i ciepło. Żaluzje poziome zazwyczaj są tańsze, choć bardziej wymagające odpowiednich warunków środowiskowych.

Konstrukcja składa się z rolet poziomych, metalowych gzymsów, wsporników, do których są przyłączone oraz mechanizmu obracającego. Podnoszenie i opuszczanie rolety wykonane jest z kabla i włącz listwy – pokrętło (w niektórych modelach używa się innego kabla lub łańcucha). Standardowa listwy szerokość to – 16, 25 i 50 mm.

Ich otwieranie i zamykanie jest spowodowane tym, że wstęga jest nawijana na poziomym wale, a specjalny mechanizm, w razie potrzeby, pozwala rozwiązać tkanki o określonej wysokości.